nur seda akaslan logotype
örnek yatak odası

Yatak Odanızı Anında Aydınlatacak ve Güzelleştirecek 7 Öneri

Nur Seda Akaslan

Nur Seda Akaslan

Yatak odası dekorasyonu bir evin iyi görünmesinden öte kişinin ruh ve fiziksel sağlığı için de önemlidir. Size iyi hissettiren ve keyifli bir yatak odasında uyanıp güne başladığınızda, doğal olarak gün içindeki ruh halinizde olumlu yönde etkilenecektir. Tam tersi durumda da yani kötü bir dekorasyona sahip, şık olmayan ve en önemlisi de yeterince aydınlık olmayan bir yatak odasında uyanmak hem fiziksel olarak hem de ruhen kötü hissetmenize neden olacaktır. Bu yüzden yatak odanızı daha iyi gösterecek ve daha ferah hale getirecek önerilere kulak asmanızda fayda vardır. 

Yatak Odasını Aydınlık Gösterecek Dekorasyon Hileleri

Yatak odasını aydınlık göstermek istediğinizde, aslında çok basit ve kolay yöntemlerle bunu sağlayabilirsiniz. Tabi ki aydınlık bir görünüm için yatak odasının konumu, hangi cephede yer aldığı gibi etmenler önemlidir. Ancak bunlara ek olarak yatak odasında kullanılan bazı aksesuarlar sayesinde de aslında o aydınlık görünüm sağlanabilir. Yatak odanızı daha aydınlık ve daha güzel göstermek için yapılacak 7 dekorasyon hilesini birlikte inceleyelim:

Polar Battaniyeler Kullanın

Polar battaniyeler, son yıllarda hem üzerimize atmak hem de çeşitli mobilyaların üzerine kapatmak için kullanılmaya başlanmıştır. Yatak odalarında da özellikle yatak üzerinde görsel olarak farklı bir görünüm yakalamak ve daha da önemlisi biraz daha dekorasyonu canlandırmak için kullanılabilir. Son derece keyifli görünen polar battaniyeleri yatağınızın üzerine dekoratif olarak ekleyebilirsiniz.

Doğru Duvar Kâğıdı Seçmek

Yatak odanız yeterince ışık almıyorsa ya da çok sıkıcı bir görünüme sahipse, o zaman renkli eğlenceli veya da daha aydınlık gösteren duvar kağıtları tam size göre olacaktır. Günümüzde farklı renk ve model seçenekleri ile çok fazla duvar kağıdı üretilmektedir. Mobilyalarınıza uygun ve yatak odalarınızı daha iyi gösterecek duvar kağıtlarını evlerinize uygulayabilir ve çok iyi görünmesini sağlayabilirsiniz.

Yatak Odanıza Taze Çiçekler Ekleyin

Yatak odası canlı çiçek için son derece uygun bir yerdir. Pek çok kişi bunun sağlık için zararlı olduğunu düşünse de aslında güne tazelik kokan ve güzel görünen çiçeklerle başlamak çok keyiflidir. Bazı bitkilerle aynı odada uyunması sakıncalı olabilir ancak bu tüm bitkiler ve çiçekler için geçerli değildir. Bazı bitkiler ve çiçekler, yatak odası için uygundur. Sadece hangi bitkilere ve çiçeklere alerjiniz varsa onlardan uzak durmanız yeterli olacaktır.

Doğru Duvar Rengi Seçin

Odanızın rengini ve nasıl göründüğü duvarların nasıl göründüğü ile alakalıdır. Eğer yeterince büyük olmayan bir yatak odanız varsa ve yeterli ışığı almıyorsa, mutlaka açık renkli boyaların tercih edilmesi gerekir. Odaya derinlik katmak amacıyla boya ile çeşitli görsel tasarımlar da yapılabilir. Özellikle olabildiğince açık renkler tercih edilmesi çok yararlı olacaktır.

Doğru Mobilya Tercih Etmek

Yatak odalarının daha dar ve sıkıcı görünmesinin en önemli nedeni hatalı mobilya seçimidir. Çok dar odalarda büyük eşyalar tercih edilmesi, odanın daha kalabalık olmasına neden olur. Kalabalık alanlar her zaman odanın daha karışık görünmesine neden olur. Yatak odalarında özellikle aydınlık ve ferah görünmenin en önemli yollarından biri daha sakin bir dekorasyon olmasıdır.

Sarkıt Avize Tercih Edin

Odanın hem aydınlanmasının iyi olması hem de şık bir görünüm ortaya çıkması için sarkıt avize kullanılabilir. Sarkıt avize sayesinde odanın geneli etkili bir şekilde aydınlatılabilir. Sarkıt avizeler, kullanıldığı alanlarda genel bir aydınlanma sağlar. Yatak odanız yeterince ışık almıyorsa veya da hoş bir ışık yaratmak istiyorsanız, sarkıt avize tercih edebilirsiniz. Yatak odası için üretilen hem şık hem son derece uygun sarkıt avizeler arasından, en uygun olanı bulabilir ve satın alabilirsiniz.

Gömme Dolap Yaptırın

Yatak odanızın daha sakin olmasını istiyorsanız ve eğer oda da uygun bir alan varsa gömme dolap kullanabilirsiniz. Gömme dolap sayesinde yerden tasarruf sağlar ve alanları daha verimli kullanabilirsiniz. Gardıroplar yatak odalarının daha kalabalık ve daha dar olmasına neden olur. Bu yüzden gömme dolap tasarımlarına yönelebilir ve yatak odanızın daha güzel görünmesini sağlayabilirsiniz.

Yatak odasını aydınlatmak ve çok daha güzel bir görünüm elde etmek için yatak odanızda kapsamlı veya da daha küçük değişimler yapabilirsiniz. Dekoratif fikirler alabilir veya da yatak odanızın dekorasyonu için profesyonel destek alabilirsiniz.

Tüm bu konularda profesyonel bir desteğe ihtiyacım var diyorsanız bana merhaba@nursedaakaslan.com mail adresimden veya instagram hesabım @nursedaakaslan üzerinden ulaşabilirsiniz. 

Son Yazılar

nur seda akaslan profil
Başlamaya hazırsan, bana biraz projenden bahset!
Whatsapp üzerinden bana ulaşırsan en kısa sürede sana dönüş sağlayacağım.
WhatsApp

Yazıyı Paylaş