nur seda akaslan logotype
Dolap İçi Düzenleme

Dolap İçi Düzeni İçin Farklı Çözümler

Nur Seda Akaslan

Nur Seda Akaslan

Malum artık evler daha küçük ama eşyamız da çok bu yüzden dolapların yerleşmesi ve düzenli tutmak oldukça zor oluyor. Dolabınızı her açtığınızda rahatlama hissi uyandırmak ve ihtiyacınız olan her şeyi anında bulabilmeniz için sizin için bazı dolap içi düzenleme fikirlerimiz var.

Unutmayın ki aslında her şeye yer vardır, yapmanız gereken tamamen organize olmak ve dolabınızı renk uyumlu olarak yerleştirmeniz. Ayrıca bunlar için çok fazla para harcamanıza da gerek yok. Sizler için en zorlu ve aslında en fırsata çevrilmesi gereken zaman mevsim değişimlerindeki dolap içi düzenlemeleridir. Çünkü hem tüm dolabınızı boşaltıp yeniden yerleştirmeniz gerekir ve aynı zamanda da elemeler yaparak dolabınızı rahatlatmak için doğru zamandır. Kıyafetlerinizi düzenlemeye çalışmadan önce, ihtiyacınız olmayan, beğenmediğiniz veya artık kullanmadığınız eşyaları çıkarın. Kullanmadığınız kıyafetleri ihtiyacı olanlara bağışlayın, geri dönüştürün, satın veya saklayın. İki sezondur giymediğiniz her şeyden kurtulun ve sadece sevdiğiniz şeyleri saklayın.

Eşyalarınızı kategorilere ayırın

İhtiyacınız olanı strese girmeden ve zaman kaybetmeden bulabilmeniz için mevcut alanı düzenli bir şekilde artırmanız gereken herhangi bir alan organizasyonunda olduğu gibi, her öğe için belirli bir yer oluşturmak önemlidir. Dolap içi organizerler ile çeşitli giyim eşyalarını ve bunların nasıl saklanması gerektiğini düşünün, böylece onları kolayca görebilir ve ihtiyacınız olduğunda alabilirsiniz. Yani dolabınızda aradığınızı hızlıca bulabilmeniz için eşyalarınızı kategorilere ayırmanızda fayda var. Böylece ne arıyorsanız hangi alanda olduğunu bildiğiniz için daha rahat ve stressiz olarak bulmanıza yardımcı olacaktır. Oluşturduğunuz kategoriler, sizin için anlamlı olan bir sisteme bağlı olacaktır. Örneğin, dolap içi düzeninizde pantolon, üst, elbise gibi kıyafetleri türlerine ayırmak mantıklı mı yoksa duruma göre ayırmak daha mı iyi olur. En çok giyilen, iş kıyafeti, ev kıyafeti… Bir sisteminiz olduğunda, dolaba geri dönmeleri için bu kategorilere dayalı ayrıştırın.

Kutulara etiketler yapıştırın

Askıya asılması gereken, katlanması gereken ve çekmecelere veya kutulara konması gereken kıyafetleri düşünün. Alan israfını azaltmak için uzun ve kısa eşyalar için farklı askı alanları oluşturun. Her bir parçayı düzenli bir şekilde yerleştirmenize olanak tanıyan dolap içi çekmeceler ve dolap içi düzenleyici raf fikirleriyle gardırop saklama alanınıza daha fazla işlevsellik katın. Bu, özellikle küçük çocukların ihtiyaç duydukları klipsler, çoraplar, oyuncaklar, eşarplar ve daha fazlası gibi birkaç küçük eşyaya sahip olduğu çocuk yatak odalarında kullanışlıdır.

Farklı yüksekliklerde raflar kullanın

Dolabınızda farklı yüksekliklerde raflar kullanın, böylece farklı türdeki giysileri yığından düşmeden verimli bir şekilde istifleyebilirsiniz. Örneğin, dolap içi düzenleyici raflarda yünlüler ve kazaklar katlandığında diğer giysilere göre daha fazla dikey yer kaplar, bu nedenle uzun raflara yerleştirebilirsiniz. Düzgün bir yığın halinde durmadıkları için yünlüler için bölmeler oluşturmak iyi bir fikir olabilir.

Dolap İçi Düzenleme

Dolabınızı mevsime göre ayrıştırın

Kıyafetlerinizin mevsimselliğini düşünün ve buna göre saklayın, böylece en çok kullandığınız mevcut eşyalarınıza erişiminizi tıkayan kıyafetleriniz olmasın. Mevsimlik olmayan kıyafetleri altı ay boyunca başka bir yerde saklayın ve tatil kıyafetlerini bir saklama kutusunda veya seyahat çantasında hazır tutun.

Dolabınız zamanla sizinle doğal bir uyum sağlayacak

Her şeyin tam olarak yerleştirildiği yeri düzenlemenin yanı sıra, ergonomiyi, yani alanda nasıl hareket ettiğinizi düşünmek önemlidir. Hangi sırayla giyindiğinizi düşünün ve düzeni tasarlayın, böylece düzeniniz hareketinize doğal bir şekilde uyum sağlar. Kelimenin tam anlamıyla, pratik yapın. Gardırobunuza gidin ve sizin için en doğal olanın neresi olduğuna bakın. En çok kullandığınız kıyafetlerinizi nerede saklayacağınız konusunda net bir fikir verecektir, böylece her zaman kolayca erişilebilirler.

Doğru askıları kullanın

Dolap içi düzenleyici olarak tekdüze askı kullanmak dolabınızı her zaman daha düzenli gösterecektir. Doğru giysiler için doğru askıyı bulun. Aslında askı tekdüzeliği, her giysiyi aynı seviyede tuttuğu için giysi bulmayı kolaylaştırır. Daha fazla giysi satın aldığınızda, ya giysi türü için daha fazla askı alın ya da kıyafetleri düzenleyin. Her tür giysinin uygun bir askısı olmalıdır. Güzel görünür ve aynı zamanda gardırobunuzun her gün işlevini yerine getirmesine gerçekten yardımcı olur.

Sık kullandığınız ayakkabılarınızı öne yerleştirin

Tıpkı kıyafetlerde olduğu gibi, ayakkabı koleksiyonunuzu en çok giyilen ön ve orta kısımlara göre düzenlemeniz de fayda var, böylece onları alıp gidebilirsiniz ve en iyi ipucu, çiftlerinizi zıt yönlere bakacak şekilde konumlandırırsanız, tüm ayakkabılarınızın dışa dönük olmasına göre çok daha fazla yer açabilirsiniz.

Dolap İçi Düzenleme

Sandıklı puf ekstra saklama alanı sağlar

Dolap içi düzenleyicilerin yetersiz kaldığı noktada odanızda yer varsa, bir puf veya bir sandık dolaba harika bir ek olabilir. Sadece güzel görünmekle ve gerçek bir lüks hissi vermekle kalmaz, aynı zamanda saklama alanı olarak da kullanılabilirler.

Dolabınızda fazla yer kaplamak istemediğiniz ancak yine de kolay erişim istediğiniz daha büyük parçaları saklamak için mükemmeldirler ve sabahları alt üst ederek zamandan tasarruf etmek için bir gece önce günlük kıyafetlerinizi çıkarabileceğiniz için kıyafet planlaması için harikalar.

Son Yazılar

nur seda akaslan profil
Başlamaya hazırsan, bana biraz projenden bahset!
Whatsapp üzerinden bana ulaşırsan en kısa sürede sana dönüş sağlayacağım.
WhatsApp

Yazıyı Paylaş