nur seda akaslan logotype
Vintage Mobilya

Vintage stil nedir? Vintage mobilya alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Nur Seda Akaslan

Nur Seda Akaslan

Vintage için tüm stilleri kapsayan bir dekorasyon stili denilebilir. 1920’lerden başlayarak 1980’lere kadar uzanan süreçte pek çok sanat akımını, hatta ekonomik ve sosyal / politik akımların şekillendirdiği form ve motifleri içine alır. Ancak vintage’ı vintage yapan şey yaşadığı ya da tanıklık ettiği her şeyin izini hala üzerinde taşıyor olmasıdır.

VİNTAGE STİLİ TANIMAK İÇİN ESKİ FİLMLERE GÖZATABİLİRSİNİZ

Eğer vintage’a ilginiz varsa ve stil dünyaızı daha da geliştirmek istiyorsanız bunun için yapabiliceğiniz en güzel şey eski filmleri izlemek olacaktır. Setlerde yer alan sahne dekorları sizi en eski zamanlara kadar götürerek zamanın dekorasyon anlayışı ile ilgili ipuçları edinmenizi sağlayacaktır.

VİNTAGE MOBİLYA ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

İskeleti sağlam olan her türlü mobilyanın zamanımız da artık döşemesi ve cilası yenilenebileceği için vintage mobilyalarınızı alırken özellikle bağlantı yerlerine ve mobilyanın iskeletine dikkat etmenizde fayda var.
Ancak bunun dışında da özellikle mobilya alışverişlerinizde dikkat etmeniz gereken belli başlı konular ise aşağıda;

EVDE KULLANIYORMUŞ GİBİ DENEYİN

– Evde kullanıyormuş gibi deneyin: Eğer satın aldığınız şey bir karyola ise üzerine uzanın. Komodin, şifoniyer gibi eşyalarda çekmecelerin rahat açılıp açılmadığını kontrol edin.

SAĞLAMLIĞINA BAKIN
– Sağlamlığına bakın: Bağlantı yerlerinin sağlamlığını, eğer sağlam değilse de onarıldığı zaman ne kadara mal olacağını göz önünde bulundurun. Eğer ahşap mobilya alıyorsanız çürümelerin olmamasına özen gösterin. Su çekmiş bir ahşabı geri döndürmek çok zordur.

DARBELER
– Darbeler: Eğer mobilya darbe almışsa düzeltmek o kadar da zor değildir. Çoğunlukla bu tarz darbe almış eski mobilyalar çok hesaplı edinilebilir. Mobilya macunu ve cilanın renginde kontur kalemiyle olası darbeleri gizlemeniz mümkün olabilir. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki, vintage kendiliğinden eski görünen şeylere verdiğimiz ad. Bazen bu darbeler mobilyanın çekiciliğini daha da artırabiliyor.

DÖŞEMELER
– Döşemeler: Satın aldığınız döşemeli ürünlerde, kumaş üzerinde delik ve yırtıkların olmamasına dikkat edin. Ancak bazen de mobilyanın tarzı çok hoşumuza gittiği için bir parçayı illa ki satın almak isteriz. Böyle durumlarda döşemede yırtık varsa, süngerini iyi kontrol etmek gerekiyor. Delikler genellikle bize güveleri düşündürdüğü için döşek kısmını da komple yenilemek gerekebilir.

Son Yazılar

nur seda akaslan profil
Başlamaya hazırsan, bana biraz projenden bahset!
Whatsapp üzerinden bana ulaşırsan en kısa sürede sana dönüş sağlayacağım.
WhatsApp

Yazıyı Paylaş